بیت کوین چیست و آیا بیت کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

0

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoins) نوعی ارز دیجیتالی همتا به همتا (peer-to-peer) است، نوعی ارز بر پایه شبکه انتقال فردی به فرد دیگر که این عملیات را به اختصار (P2P) می گویند، در این عملیات هزینه انتقالی وجود ندارد و انتقال آن سریع و آنی است. این سیستم پرداخت بدون هیچ بانک مرکزی و دروازه پرداختی صورت می گیرد. در واقع بیت کوین مانند دلار و یورو، چاپ نمی شود بلکه توسط یارانه های و با استفاده نرم افزارهای پیچیده ای تولید می شود، به همین دلیل آن را نوع طلای نوین می نامند. بیت کوین یک دارایی در حال رشد است که برپایه (cryptocurrencies) ارائه می شود. کریپتو کارنسی نوعی پول دیجیتال رمز گذاری شده ست که امنیت بالایی دارد.
مهم ترین ویژگی بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. هیچ موسسه، بیت کوین را کنترل نمی کند و هر کاربری می تواند این نرم افزار را بر روی سیستم خود نصب کند و به عنوان فردی تاثیرگذار در شبکه بیت کوین باشد. ارزهای دلار و یورو به صورت نامحدود عرضه می شوند اما عرضه بیت کوین محدود است و به شدت توسط الگوریتم ها رایانه ای کنترل می شود، بناراین در آینده ای نزدیک، همه افراد نمی توانند به راحتی بیت کوین داشته باشند.
تمام اطلاعات بیت کوین درون شبکه ای بنام بلاک چین (blockchain) ذخیره می شود، بلاک چین نوعی پایگاه داده است که به سرور خاصی تعلق ندارد، بلکه به تمام سیستم ها و کامپیوتر ها که به شبکه متصل هستند مربوط می شود، نوع رمزگزاری در این دفتر کل، بسیار پیچیده است، بنابراین اطلاعات امنیت بالایی دارند و هک نمی شوند، در استفاده از بیت کوین نیازی نیست که هویت کاربر مشخص باشد، اما با بروز هر فناوری جدید، قوانین و مقرراتی برا ان به وجود می اید تا از بروز تخلفات وجرائم جلوگیری شود. با اینکه تشخیص هویت کاربران کار سختی می باشد اما بازرسان می توانند با بررسی آدرس آی پی و اقدامات دیگری هویت خلفکاران را مشخص کنند.

بیت کوین
بیت کوین چیست؟

معاملات بیت کوین تغییر ناپذیرند، زیرا هیچ به اصطلاح قاضی وجود ندارد که بگوید: “خوب، پول هارا باز گردانید”. اگر معامله در شبکه ثبت شده باشد و بیش از یک ساعت گذشته باشد، دیگر نمی توان آن را بازگرداند و تغییر غیرممکن است، شاید این قابلیت افراد را نگران کند، اما این ویژگی باعث می شود که در معاملات بیت کوین، هیچ سوء استفاده ای صورت نگیرد.
از طریق معاملات بیت کوینی می توانیم تراکنش های بسیار ناچیز هم انجام شود، واحد یک بیت کوین ساتوشی (satoshi) نام دارد. در واقع هر بیت کوین صد میلیون ساتوش است که نام آن از ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین گرفته شده است.
پس با معاملات بیت کوین به راحتی می توان پرداخت های بسیار کم انجام داد، پرداخت هایی که با توجه به کارمزدهای موجود در ارزهای معمولی، هیچ وقت انجام نمی شود. مثلا شما یک برنامه را به مدت ۱ روز یا ۱ماه خریداری می کنید و بابت آن ۱۰هزار تومن می پردازید، اما اگر برنامه مورد نظر قابلیت پرداخت از طریق بیت کوین را داشته باشد، شما می توانید تنها در زمان های که از آن استفاده می کنید مبلغ موردنظر را پرداخت می کنید، مثلا هربار که وارد برنامه می شود ۱۰۰تومن از حساب شما کم می شود. این نوع معامله باعث می شود خریدار ترغیب بیشتری برای استفاده از برنامه داشته باشد، چون هزینه کمتری می پردازد، و فروشنده نیز در این معامله سود خواهد کرد چون تعداد استفاده کنندگان از برنامه خیلی بیشتر می شود.

آیا بیت کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که توسط موسسه ملی بازنشستگی آمریکا منتشر شد،۸۸ درصد از آمریکایی ها معتقدند که در بحران بازنشستگی قرار دارند. این آمار به ما نشان می دهد که باید وضعیت موجود را تغییر دهیم و به دنبال گزینه های جایگزین بهتری باشیم. در ابتدا شاهد افزایش ناگهانی سرمایه گذاری در پول های دیجیتالی رمزگزاری شده در سال ۲۰۱۷ بودیم. هنگامی که شما در IRA(حساب بازنشستگی شخصی) از سرمایه گذاری ارزهای دیجیتالی استفاده کنید، بدون توجه به بازار سهام و نوسانات آن، بازدهی خود را دریافت می کنید. در واقع یکی از دلایل محبوبیت این نوع سرمایه گذاری برای بازنشستگی این است که نیاز به بانک ها و موسسات مالی به عنوان واسطه، از این فرایند حذف شده است، تعجب نکنید امروزه با توجه به اتفاقات و شرایط جامعه و با تجربه ای که مردم از بحران مالی سال ۲۰۰۸ به دست آوردند، اعتماد به بانک و موسسات مالی رو به نزول است، و وقت آن رسیده است که افراد از یک راه دیگری برای بازنشستگی خود سرمایه گذاری کنند. در حال حاضر اطلاعات متناقضی در مورد این سرمایه گذاری به گوش میرسد…

آیا ارزهای دیجیتال قابل اعتماد است؟

برای افراد و سرمایه گذاران معمولی، افرادی که درگیر وام های مسکن هستند، و یا بدهی های کارت های اعتباری آنها ادامه دار است، سرمایه گذاری در خرید بیت کوین اندکی ریسک آور و خطرناک است. Jack Bogle سرمایه گذار و نویسنده امریکایی این گونه می گوید:” بیت کوین بیشتر شبیه یک قمار است. وقتی شما در اوراق قرضه و سهام سرمایه گذاری می کنید، دارای درامد و سود هستید، هر موقع که به پول خود احتیاج دارید می توانید به صورت نقد آن را داشته باشید. اما هیچ چیز درمورد بیت کوین وجود ندارد، و فقط شما باید امیدوار باشید که شخصی پیدا شود و این بیت کوین ها را بیشتر از مبلغی که خود خریده اید از شما بخرد. قیمت بیت کوین ممکن است به ۵۰ هزار دلار برسد و یا سیر نزولی داشته باشد و ۱۰۰ دلار ارزش داشته باشد. به نظر من سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین به هیچ وقت عاقلانه نیست و این ارز دیجیتالی گزینه خوبی برای سرمایه گذاری بازنشستگی نمی باشد”. در واقع اگر چه قیمت بیت کوین در این مدت زمان سیر صعودی داشته است، اما نوسانات زیادی در آن مشاهده شده است که اندکی دلهره آور است. علاوه بر این نوسانات، برخی از منتقدان نیز از مقررات و نظارت موجود بر مبادلات بیت کوین انتقاد کردند و نسبت به تقلب و یا دستکاری و حملات سایبری در این نوع سیستم پولی ابراز نگرانی کردند، مثلا در زمانی که ۷۰ درصد از حجم معاملات بیت کوین را Mt. Gox مدیریت می کرد، مورد حمله سایبری قرار گرفت که میزان خسارت در آن ۸۵۰ هزار بیت کوین برآورد شد، بعد از این اتفاق ۸۰درصد ارزش بیت کوین کاهش یافت، امروزه Bitifinex‌ نیمی از حجم معاملات بیت کوین را اداره می کند، بیت فاینکس بزرگ‌ترین صرافی‌پول رمزنگاری شده‌ی بیت کوین می باشد که در صورتی که مورد حملات سایبری قرار بگیرد، می تواند بازار بی ثبات و بی ارزشی برای بیت کوین به ارمغان بیاورد. همچنین در فرایند بیت کوین مانند بقیه ارزهای دیجیتالی، ممکن است اشکالاتی به وجود بیاید، مثلا وارد کردن اشتباه آدرس، از دست دادن کیف پول و … که در این صورت دیگر به هیچ وجه پول شما قابل برگشت نمی باشد. این مسائل ممکن است سرمایه شما را تهدید کند، اما ظهور هر نوع فناوری و تکنینک های جدید، مخالفان و موافقان بسیاری را به همراه خود می آورد، و هر نوع سرمایه گذاری ریسک های مختص خود را دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.